אודות מיכל שונברון

היי, אני מיכל. ברוכה הבאה לאתר שלי.

אני מחנכת לבריאות נשים, עם רקע בבריאות הציבור ובבריאות רבייתית של נשים וגברים. אני מתמחה בחינוך לפוריות, הנקה, אמצעי מניעה והשגת הריון, מיניות וטיפול עצמי הוליסטי. במשך 35 שנה לימדתי קרוב ל3,000 תלמידות את השיטה הסימפטו-תרמית (STM) של מודעות לפוריות, כולל מאות אמהות מניקות ותלמידות המתמודדות עם מצבי חוסר איזון הורמונלי כמו PCO. אני עובדת עם לקוחות מכל המגזרים, באנגלית ובעברית, מנחה סדנאות ומציעה ייעוץ פרטני באינטרנט ברחבי העולם וגם פנים אל פנים.

אני מכשירה מנחות למודעות פוריות (FAE) בישראל מאז 2006, ואולי אתחיל ללמד קורס בינלאומי באנגלית בשנה הבאה (2022). תוכנית ההכשרה שלי מוכרת על ידי AFAP, איגוד מנחות שמ”פ העולמי. אני משתפת פעולה עם קולגות בשלוש יבשות ועם אנשי מקצוע בתחום הבריאות העוסקים במגוון רחב של תחומים.

אני מאמינה…

  1. הידע על המחזורים שלך, יחד עם כלים מעשיים לניטור וניהול פוריות אינם רק מעצימים; הם יכולים לשנות את חייך ואת הקשר שלך עם גופך. כל ילדה בת 12 ומעלה ראויה להכיר את נפלאותיו וחוכמתו של גופה, המכילים אינטליגנציה מולדת ומתקשרים מידע יקר ערך על המחזורים, ההורמונים והבריאות הכללית שלנו מדי יום. אנחנו יכולות להיות “בבית” בגוף כשאנחנו יודעות לאהוב, לכבד ולהבין את המקצבים שלו. כשאנחנו לא “בבית”, מנותקות מערך חוכמת המחזור שלנו, אנו משלמות מחיר המאפשר לתרבות שלנו (האזרחית והרפואית) להמשיך להתייחס באופן סטיגמתי ומזלזל לחוויית המחזור, ערכה ומשמעותה.
  2. לכל אישה הזכות והחופש לבחור כיצד לנהל את צרכי בריאות הרבייה שלה, בדרכים המעודדות כבוד, אוטונומיה ורצון לקחת אחריות על בריאותה המינית. רופא המשפחה או רופא הנשים שלך אינם מקור הסמכות הבלעדית.
  3. “אוריינות הגוף”, שם נוסף למודעות לפוריות, הוא כלי מדעי מבוסס ראיות, שהתפתח במשך כמעט 160 שנה (ראי ציר זמן). זוהי מיומנות חיים חיונית ונרכשת שמובילה לרוגע וביטחון. היכולת “לקרוא את הגוף” מאפשרת לסמוך עליו בצורה חדשה לחלוטין. אוריינות הגוף היא מתנה לכל החיים מכיוון שהיא מעניקה לך כלים מדויקים לדעת אם ומתי את פורה ואם ומתי המחזורים שלך מאוזנים. ההקשבה והחיבור לגוף מהווים כלים פשוטים ביותר לקידום הבריאות האישית.
  4. המחזורים שלנו יכולים להיות המורים והמרפאים הגדולים ביותר. הם מזמינים אותנו להתקרב, לשים לב ולהאזין לאופן שבו ההורמונים שלנו מתקשרים איתנו לגבי הבריאות שלנו, שהיא הרבה מעבר לפוריות. לדוגמה, מי שסובלת מכאבי וסת חזקים יותר מ-30 דקות בחודש, כדאי שתדע שלא מדובר בגזירה משמיים וניתן לטפל בה בדרכים טבעיות. ההורמונים מסמנים למעשה מתי אנו נמצאות באיזון, בדיוק כמו דופק, לחץ דם, חום גוף וקצב נשימה – המחזור החודשי הוא “הסימן החיוני החמישי” של הגוף.
  5. לימוד ומעקב אחר סימני הפוריות שלך הם הזדמנות מדהימה להפוך לשותפה יוזמת בכל הקשור לבריאותך הכללית והמינית, ולקבלת החלטות ובחירות מושכלות יותר בנוגע למערכות היחסים שלך.

השליחות שלי

  1. לנרמל ולהפיג את המסתורין של המחזור החודשי ואת המנגנון ההורמונלי האחראי עליו
  2. ללוות נשים שמתרגלות שמ”פ כדי שיצליחו להגשים את מטרותיהן: השגה, מניעה או דחיית הריון
  3. לשתף כלים וגישות טבעיות לחוויית מחזור בריאה, מאוזנת ומעצימה ולחזק מיומנויות לטיפול עצמי
  4. לחזק את הקשר הקדוש המחבר אותנו לגופנו, למחזורינו ולמיניותנו

המסע שלי הוביל אותי בדרך מדהימה וזה ממש משמח לדעת שמודעות לפוריות נמצאת על המפה בישראל, כמו במדינות רבות אחרות. עמותה חדשה לקידום שמ”פ והתמקצעות הנחיית שמ”פ מוקמת בימים אלה בארץ. זהו עוד צעד קדימה ביישום החזון להפוך את המודעות לפוריות למוצר מדף מקובל וזמין לכל אישה וזוג. העמותה תפעל להניח את היסודות לדור הבא של מנהיגות מודעות לפוריות, נשות מקצוע ופעילות חברתיות, בניהן למעלה משלושים מנחות ואלפי מתרגלות. אנו שואפות לשנות עמדות תרבותיות ביחס למחזור החודשי, לערער על הסטטוס קוו לגבי אמצעי מניעה יעילים, ולאתגר את הקהילה הרפואית לכבד ולקבל שיטות טבעיות שאינן הורמונליות או פולשניות ועשויות לשפר את בריאות ואיכות חייהם של נשים ואנשים.

זו זכות גדולה ללוות נשים במסע אל גופן, בתהליך של הכרות וחיבור, רכישת ידע חיוני ומעשי, והשגת שליטה והבנה מלאה לגבי המחזור הנשי. השורה התחתונה היא שאנו יכולות להיות המומחות הטובות ביותר לגופנו. כפי שמודעות לפוריות שינתה את חיי, היא יכולה לשנות את חייה של כל מי שמשתוקקת להתחבר (מחדש) לגופה. אין מתנה גדולה יותר.

מיכל שונברון

רקע אקדמי

אני ילידת קליפורניה, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ויהדות מאוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג’לס (UCLA), תואר שני בבריאות הציבור (MPH), הסמכה כמומחית בחינוך לבריאות (CHES), והסמכה בלימוד השיטה המשולבת (Sympto-Thermal Method).

חלוצת מודעות לפוריות

הגעתי לתחום של פוריות דרך חברתי, טוני וושלר (מחברת הספר שמ”פ); שתינו קיבלנו הסמכה ללמד שמ”פ בשנות השמונים בלוס אנג’לס. הייתי בין המייסדות של פורום ישראלי ורב-תחומי שלומד מיניות נשית מאז 2002. אני נמנית בין המחברות של מסמך בינלאומי על כישורי הליבה הנדרשים להסמכת מנחות שמ”פ. אני פעילה בוועדת ההסמכה של איגוד AFAP- Association of Fertility Awareness Professionals (מאז 2016) ומרצה מבוקשת בקרב יועצות הלכה, מדריכות כלות, סטודנטים לסיעוד ועוד.

בשנת 2006 התחלתי להכשיר מנחות בשיטת המודעות לפוריות. הקורס מוכר על ידי AFAP ולמעשה ממסד את התחום המקצועי של הנחיית שמ”פ בארץ.

ניסיון חוצה תרבויות ומגזרים

במשך כעשרים שנה, עבדתי כפרילנסרית וריכזתי פרויקטים ברחבי הארץ על מנת להכשיר רופאים, אחיות, ומנהיגות בקהילה ולקדם מודעות לבריאות השד וגילוי מוקדם של סרטן השד. במהלך שנות עבודתי זכיתי להכשיר וללוות צוותים רפואיים, מרפאות מקומיות ופעילות ממגזרים שונים ומגוונים, בהן נשים יהודיות וערביות, דתיות וחילוניות, עולות חדשות וילידות הארץ מכל העדות, ופעלתי רבות למען זכויות נשים במערכת הבריאות.

אקטיביסטית לקידום בריאות נשים

משנות השבעים ועד היום, הייתי ועודני פעילה בארגונים העוסקים בקידום בריאות נשים ובריאות מינית:

תפיסת עולם

אחת המנטרות שמובילות אותי היא שהגוף הוא בית. כדי להיות בעלות הבית על גופינו, עלינו להכיר את הגוף ואת השפה שהוא משדר לנו. הגוף מעודד אותנו להקשיב, להתקרב ולהתיידד עם עצמנו, ולהנות מהמתנות שהגוף נותן לנו, והכי חשוב- זאת ההבנה שידע זה כוח ורק עם ידע ניתן לעשות החלטות מושכלות לגבי בריאותנו הכללית ובריאותנו המינית בפרט. אני מתרגשת כל יום מחדש מהעוצמה של כלי פשוט (מודעות לפוריות) והשפעתו החיובי על איכות החיים שלנו. המסע אל הגוף ואל המחזוריות הוא מסע משנה חיים ומביא לכל אישה את המתנה היקרה מכולן- היכולת לסמוך על עצמה ועל גופה.

אני אם לבת נפלאה שהגיעה לעולם בזכות שיטת המודעות לפוריות (שמ”פ). ואני גם סבתא לנכדה שהגיעה לעולם בזכות שמ”פ. אני מתרגלת יוגה, משחקת טניס, חובבת טיולים, מוסיקת ג’אז ופיוטים. אוהבת גינות וגינון, טבע ובישולים בריאים. חובבת אלות פריון מתרבויות קדומות אשר מעבירות את המסר לכל דור ודור- עלינו, כנשים, להחזיר את הכוח ואת הקדושה לגוף שלנו.