פוריות בדרך הטבעית
| |
צור קשר | דף הבית
||||

היריון כן או לא »  היריון – באיזה מחיר? »

                                                  הריון: באיזה מחיר? 

 

                                          

pregnancy at what price

                                         "She Who Is Bathed in Moonglow"

                                                Cynthia Aldrich ©

 


כיום, קרוב ל- 20% מהנשים והזוגות פונים למערכת הבריאות עם קשיים בלהרות. במקביל האם נדמה כי בעיות הפוריות נמצאות במגמת עלייה? בנוסף,החברה הישראלית מתעסקת רבות במתן דגש יתר על נושא הילודה.כתוצאה מכל אלה, משאבים רבים במערכת הבריאות מופנים לטיפולי פוריות במקום לשים דגש על קידום וחינוך לבריאות וטיפול מונע.

האמונה ברפואה מודרנית וטכנולוגיה רפואית ממשיכה לגדול ולהשפיע על התנהגות בריאות הציבור ואופציות הטיפוליות למיניהן. אין ספק שההתקדמות המדעית הרבה בתחום שמאפשרת לנשים להרות ולהיות אמהות היא בהחלט משימה חיונית ומבורכת. כיום ישנה הערכה כי ישראל מהווה חלק מהמדינות המובילות בתחום המחקר והטיפול בבעיות פוריות. קיימים בישראל יותר מרכזים להפריות חוץ גופיות לנפש מאשר בכל מדינה אחרת בעולם. טיפולי פוריות הפכו להיות טיפולים "שגרתיים" ואופנתיים – בחלקן בגלל התעשייה המגלגלת כספים רבים ונוסף גם בגלל המדיניות הליברלית בישראל למיצוי כל האפשרויות של הענקת טיפולים לשני ילדים לכל אישה/משפחה ברובה על חשבון המדינה. מצד שני עם הרצון הגדול והחשיבות הרבה של העניין, מערכת הרפואית הציבורית מדרדרת קשות מעומס, חוסר מימון ואמצעים.

אך חשוב לא פחות גם להביט על התמונה הכוללת גם ממרחק מה כדי לראות את ההשפעות הנוספות : טיפולי פוריות גובים לא רק מחיר כלכלי, רגשי ופיזי שלעיתים הם מיותרים אלא גם תופעות לוואי המהווים סיכונים בריאותיים שזוגות או נשים רבות לא מודעים להן (לידות מוקדמות וילדים עם בעיות התפתחות, גירוי יתר של שחלות , סרטן שד ועוד). התחום הוא עדיין ניסיוני ומבחינה סטטיסטית אחוז של נשים המצליחות לסיים הריון וללדת נמוכים במיוחד,סה"כ כ- 20%+. חשוב תמיד לזכור שלמעשה ישנו עוד 80% של נשים שעדיין לא מצליחות לסיים בהצלחה את ההריון.

השימוש ברפואה המודרנית מהווה חרב פפיות : מצד אחד היא מאפשרת את נס החיים עבור נשים /זוגות המתקשים להרות באופן טבעי אך מצד שני המערכת הפכה לבת ערובה של יצרני תעשיית התרופות והמכשור הרפואי. התוצאות מכך גובות מחיר יקר.

- במקום שהרופאים יהיו עסוקים בטיפול והבנת הפרט – הם למעשה נאלצים לעסוק בבירוקרטיה והפניות לאבחונים מתוחכמים ולמעשה תלויים בכך.

- הגישה הרפואית יחד עם ערכים תרבותיים מסוימים מבטלים את החשיבות של קשר גוף – נפש וכל מה שקשור למחלות ותחלואה.

- כאשר רופאים הופכים תפקודים טבעיים בגוף האישה לפתולוגיות (הריון ולידה, שיבושי מחזור, גיל המעבר ועוד) נוצר מצב שבו נשים מאבדות את היכולת הטבעית שלהן לראות את התהליכים של הגוף כתהליכים נורמאלים ומעצימים.

- הפוריות ניתפס כדבר מובן מעליו. הבעיה מתחילה כאשר נשים או זוגות לא מצליחים להרות באופן טבעי. לרוב זוגות או נשים אלה פונים למומחים "לתקן" את הבעיות. בנוסף ישנן נשים רבות הנוטלות בקלות רבה גלולות על מנת לפתור בעיות של: אי סדירות מחזור, כאבי מחזור, תזמון לא נוח של מחזור , כניסה להריו או בעיות הורמונאליות שונות. בשני המקרים נשים לא מודעות לכך שאם הן נטלו גלולות בעבר או בהווה ,הן למעשה מפריעות ביודעין או שלא ביודעין לתהליכים טבעיים בגופן. להתערבות זו יש מחיר – שגם עלול לפגוע בסופו של דבר בפוריות שלהן. יתר על כן המצב הזה משקף את "הסרת" האחריות האישית שלנו בלחזק את בריאותן והפוריות שלהן.

החמור מכל הוא שכיום שהחברה ונשים בפרט לא מודעים להשפעות של החיים המודרניים על הפוריות שלהם. קל מאוד להאשים את הממסד והתרבות שאנו חיים בהם כגורמים לבעיות – אך גם אנו שותפים לנזקים אלה. הפסקנו לתת תשומת לב לשעון הביולוגי ולמחזורי הווסת שלנו כאילו הם לא קשורים לבריאות או לרווחתנו. אין מספיק ידע בסיסי על גופינו וכיצד הוא פועל. חסרה בעולמנו השקפת עולם שרואה את מחזוריות של האישה כדבר טבעי, חיוני המצביע על איזון ובריאות. לרובינו אין רמז של מידע או מודעות לגבי הקשר בין אורח חיים, דיאטה, מתח והפוריות. אנו פוגעים בגופינו באמצעות תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית ושינה והרגלי מין לא בטוחים. אורח החיים המודרניים פוגעים גם בסביבתנו (זיהום, פסולת , חימום של כדור הארץ, אלפי כמקלים בסביבה המשבשים את המערכת ההורמונאלית שלנו ועוד) דבר המשפיע גם האיזון הטבע ובעצם פוגע גם בנו. חייבים להתעורר לפני שיהיה מאוחר מידי בלראות את הקשר בין הפנימי והחיצוני, האישי והסביבתי.

יש אלטרנטיבה:

למידת מודעות לפריון היא הבסיס להבנה של תהליכים חשובים וחיוניים הקשורים בגופנו. היא כלי אבחוני לחוסר איזון ובעיות הורמונאליות- ללא שום התערבות פולשנית .באמצעות מידע זה נשים וגברים כאחד יוכלו להבין טוב יותר כל מה שקשור לפוריותם ובריאותם שיביא אותם לשליטה על חייהם, פחות תלות ברפואה או כל גורם חיצוני אחר שלמעשה אמור לתת פיתרון לבעיות שלהם. לקיחת אחריות, לדעת יותר, לשקול אפשרויות טיפוליות, להכיר ולמעשה לקבל את הכוח והשליטה על חייהם ובריאותם ישפיעו על איכות חייהם גם בטיפול בבעיות פוריות. עלינו להתחבר לשפת גופנו ולראות את גוף האישה כמשהו אינטליגנטי ומדד רגיש לשינויים סביבתיים ואחרים ושהוא דובר אמת. חשוב להעצים את עצמנו כמטופלות וכצרכניות שרותי בריאות באמצעות מידע אמין , מימוניות , אסרטיביות והסכמה מדעת כדי לבחור את הטיפולים הטובים והנכונים ביותר עבורנו (לא דווקא רק קונבנציונאליים). ישנה מודעות הולכת וגדלה בקרב הציבור בתרומה של הרפואה הטבעית בסוגיות של טיפולי פוריות. ניתן להיעזר בגישות אבחון וטיפול בתחומים רבים כגון: רפואה סינית, נתרופתיה, צמחי מרפא, עיסוי, דמיון מודרך ועוד. גישות אלה לא מפרידות בין גוף – נפש ורואה את האדם כשלם. נשים שתכרנה את גופן - שתוכלנה לטפל בעצמן ובכך למנוע טיפולים פולשניים, כואבים , יקרים ובחלקן מיותרים.


 
גן נעול - בקורת על ספר המתאר את ההתמודדות של נשים שעברו טיפולי הפרייה 

 

רשימת פירסומים / מחקרים העוסקת בקשר גוף- נפש בטיפולי פוריות (אנגלית)

 

נשים שעברו טיפולי הפריה - בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד (ידיעות 22.1.07)

 

כתבה על טיפולי פוריות אלטרנטיביים, להיות משפחה , מאי 2008


נשים זקוקות לכלים הוליסטיים כדי להבין את הפוריות והבריאות שלהן בדרכים המעודדות  לימוד עצמי , קבלה עצמית ולסמוך על עצמן


כנס שמ"פ 2020
הסבר על חיפוש באתר
פוריות והייטק
תאריכי סדנאות
השיטה הטבעית - מבוא
הכירו את גופכם
היריון כן או לא
מניעת הריון בזמן הנקה
הגישה ההוליסטית
הורדת טבלאות
מילון מונחים
נשים מעל גיל 40
על מיניות האישה
מפת האתר
תודותפוריות הגברפוריות האישהפוריות טבעית

 המידע באתר ניתן כשירות חינוכי לציבור הרחב ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך או תחליף לייעוץ מקצועי.

אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

©   כל הזכויות שמורות למיכל שונברון.

 

- Website by PureSimple -