פוריות בדרך הטבעית
| |
צור קשר | דף הבית
||||

השיטה הטבעית - מבוא »  שאלות ותשובות על שיטת FAM במצבים מיוחדים »

1. שאלה: אני משתמשת בגלולות כמה שנים והייתי רוצה להפסיק.

2. אני מנסה להיכנס להריון כבר חצי שנה ללא הצלחה. בצעתי לאחרונה בדיקות דם. הרופא נתן לי מרשם לחיזוק הביוץ ואני לא מעוניינת ליטול אותה. האם זה הכרחי? 

3. האם בן הזוג שלי חייב להיות שותף מלא לתהליך הלמידה? 

4.  אם אין לי בן זוג קבוע – האם השיטה הטבעית תתאים לי? 

5. אני לוקחת גלולות במשך שנים בגלל אי סדירות של המחזור. האם יש יתרון  לשיטה הטבעית? 

6. אסור לי להשתמש בהורמונים כאמצעי מניעה. האם השיטה הטבעית יכולה להתאים לי? 

7. אני מיניקה באופן מלא. כיצד השיטה הטבעית יכולה לעזור לי? 
8. אם אני מיניקה וגם שומרת נידה, איך זה משפיע על השימוש בשיטה הטבעית?
 
9. אני סובלת הרבה מקנדידה (פטרייה). האם אני יכולה להשתמש בשיטה? 
10. אני רוצה לתכנן את מין התינוק שלי. האם השיטה הטבעית יכולה לעזור? 
11 . אם המחזורים שלי התחילו לדלג על חודש, האם אני יכולה להיות קרוב לגיל המעבר (מנופוזה). כיצד השיטה הטבעית יכולה לעזור לי ? 
12. כגבר, מה עליי לדעת אם בת זוגי מתחילה ללמוד ולהשתמש בשיטה הטבעית? 

13. האם השיטה הטבעית מדויקת יותר מאשר הערכה לבדיקת רוק החדשה? 
14. האם השיטה הטבעית מומלצת לאישה שסובלת מצניחת רחם? 
15.  האם השיטה יעילה לאישה שלוקחת תרופה לאיזון בלוטת התריס ויש לה חום גוף נמוך יחסי?
 
                                           

                                                                   

     Inanna 

    Joan Relke©  

  

                                            
1. שאלה: אני משתמשת בגלולות כמה שנים והייתי רוצה להפסיק
 
תשובה: נשים השוקלות הפסקת שימוש בגלולות (וגם בהתקן תוך רחמי) יכולות ללמוד ולתרגל את שיטת המודעות לפוריות, תוך כדי שימוש באמצעים אחרים. שימוש בגלולות יקשה עלייך להבחין בסימני הביוץ שלך (משום שהגלולות מדכאות את המחזוריות הטבעית), אך מצד שני, תהיה לך הרגשה של ביטחון כי את עדיין מוגנת בתקופת הלמידה (אצל אישה עם התקן תלוי באיזה סוג:


עם / בלי הפרשת הורמונים, אשר בעת השימוש בהם תתקשי להבחין בחלק או בכל סימני הפוריות).
 
תהליך הלמידה והתרגול הנרכש, יתנו לך מושג ממשי לגבי מהות השיטה ומה נדרש על מנת להשתמש בה. כך תוכלי להחליט אם השיטה אכן מתאימה לך.
יתרון נוסף, הוא השמירה על השקט הנפשי שמספק אמצעי המניעה שבו את רגילה להשתמש, בעודך לומדת את החומר החדש.  כשהתזמון נכון, כאשר את מרגישה בטוחה מספיק ואת ובן זוגך מוכנים, תוכלי להחליט מתי להפסיק להשתמש בשיטת מניעה אחת ולהתחיל לסמוך על שיטת המודעות לפוריות.
 
אפשרות שנייה, היא להפסיק להשתמש בגלולות או להסיר את ההתקן, רק בתנאי שאת יודעת בינך לבין עצמך שזו באמת הבחירה הנכונה עבורך. בינתיים ודאי שימוש באמצעי מניעה כפולים (לדוגמא קונדום בשילוב עם ספוגית או קוטל זרע) וצפי להופעת הווסת הטבעית הראשונה.
 
יש לציין שאישה שמפסיקה להשתמש בגלולות, אינה יכולה לדעת בוודאות מתי תתחדש המחזוריות הטבעית שלה, לכן מומלץ להתאזר בסבלנות (ובשיטות זמניות אחרות).
 
לסיכום, מומלץ להמתין עד שתהיי בטוחה. קחי את כל הזמן שיידרש על מנת
לבדוק, לשאול שאלות, לעשות את המחקר העצמאי שלך ודברי עם נשים
המשתמשות בשיטת המודעות לפוריות.
בחירה מודעת ומוכנות נפשית, אינן ניתנות לפשרה. 

 

חזרה לראש הדף

 
2. שאלה: אני מנסה להיכנס להריון כבר חצי שנה ללא הצלחה. בצעתי לאחרונה בדיקות דם. הרופא נתן לי מרשם לחיזוק הביוץ ואני לא מעוניינת ליטול אותה. האם זה הכרחי?
 
תשובה: תלוי באיזה מידה את רוצה להבין או לאבחן את שורש הבעיה שלך (אם יש). תלוי גם בכמה הגורם של הזמן הוא קריטי... האם את ממהרת להיכנס להריון בשל גיל מתקדם, למשל?  היה רצוי קודם לדעת מה מצאו בבדיקה שביצעת. רופאים לעיתים נותנים הורמונים כאשר אין מחזורים סדירים. יתכן שהמחזור תקין אף לא סדיר ואת מתקשה לזהות את הימים הפוריים שלך כדי לתכנן הריון כי אינך מכירה את סימני הביוץ שלך.  במקרה כזה את לא צריכה תרופות כדי לעלות את הסיכוי להריון. תרגול בשיטה הטבעית תאפשר לך לדעת אם ומתי את פורייה. אם מגלים בעזרת השיטה שיש לך בעיה, זכותך לבחור גישה טיפולית אחרת שמתאימה לך- מתוך מגוון של שיטות קימות, כגון שינוי בתזונה ואורח חיים, רפואה סינית , הומיופתיה, נטורופתיה, צמחי מרפא, תוספי מזון ועוד. חשוב לשקול את כל ההיבטים  והאופציות לפני שמגיעים להחלטה. 
 

 חזרה לראש הדף


3.שאלה:  האם בן הזוג שלי חייב להיות שותף מלא לתהליך הלמידה?
 
תשובה: הכול תלוי בציפיות והצרכים שלך. כדי ליישם את השיטה בהצלחה, דרוש שניים בראש אחד עם מטרה משותפת (כמו מניעת הריון).. בטיחות ושקט נפשי הם חשובים גם לגבר. ככל שבן הזוג מכיר ויודע את מצב הפוריות שלך, סביר להניח שהוא יהיה קרוב וקשוב יותר. ככל שבן הזוג מבין כיצד השיטה פועלת ומה כרוך בשימוש מוצלח, הוא אמור להיות יותר תומך וסבלני. אז הסיכויים טובים יותר שהשיטה תתאים למערכת היחסים שלכם ותהיה יעילה יותר. בן הזוג לא חייב ללמוד את השיטה יחד איתך אך חשוב שתקדישי לו זמן כדי להסביר את השיטה ואפילו לתת לו את האופציה לקחת חלק פעיל (למשל, הוא יכול לקחת אחריות על מדידת חום שלך בבוקר ולרשום אותו בטבלא).
 
כאשר המטרה היא מניעת הריון – השיטה תיתן לך/לכם לזהות באופן מדויק מתי את פורייה לכן במועד הזה אתם צריכים לקבוע יחד מה עושים:  מין אחר או המתנה או משגל מלא עם שיטות נוספות. שיתוף מלא בין בני הזוג מבטיח שביעת רצון גבוה יותר. מידת ההצלחה של השיטה תלויה באופי הקשר בין בני הזוג. בן זוג קבוע יוכל לקחת חלק פעיל ביישום השיטה והצלחתה – יותר מבן זוג מזדמן. ישנם זוגות שבוחרים בשיטה הטבעית בגלל האפשרות לקחת אחריות משותפת על פוריותם והתנהגות המינית שלהם.

 

חזרה לראש הדף
 
4. שאלה:  אם אין לי בן זוג קבוע – האם השיטה הטבעית תתאים לי?
 
תשובה:
הכרות עם השיטה יכולה להיות לך אידיאלית בתקופה הזאת. את יכולה לתרגל אותה בקצב האישי שלך וללמוד על גופך ופוריותן ברוגע. השאלה הנשאלת פה היא מה מידת הסיכון שאת לוקחת מבחינת הבריאות כאשר יש מפגשים מזדמנים. בתקופות בהן יש מספר פרטנרים חשוב לא פחות אם לא יותר הימנעות ממחלות המועברות ע"י פעילות מינית, דבר הדורש שימוש עקבי בקונדום. בנוסף, חשוב להזכיר שקונדום לא תמיד מספיק בטוח כשיטה למניעת הריון כי הוא יכול להיקרע או להישאר בגוף האישה. מי שהיה בסרט כזה יודע שאין 100%, לכן רצוי וחשוב שיהיה אמצעי מניעה נוסף להגנה בטוחה יותר.

 

חזרה לראש הדף

 

 

      
 Ilene Richman© 
 
5. שאלה:  אני לוקחת גלולות במשך שנים בגלל אי סדירות של המחזור. האם יש יתרון בלעבור לשיטה הטבעית?
 
תשובה:
השיטה באופן עקרוני מתאימה לכל אישה המעוניינת להתחבר ולהכיר את גופה ופוריותה. רוב הסיכויים כי יש לך הפרעה הורמונאלית וקיבלת גלולות כדי "לסדר" מחזור מלאכותי.  עצם השימוש בגלולה מדכא את המנגנון ההורמונאלי הטבעי שלך.  כאשר אישה שהשתמשה בגלולות עוברת לשיטה הטבעית עליה לצפות שיכול לקחת זמן עד שהגוף מתחיל להראות את סימני הפוריות מחדש. דרוש זמן (מספר מחזורים) כדי לראות באיזה מידה המחזור שלך תקין. יש סיכוי טוב שהאי סדירות תחזור ולכן עלייך לשקול מראש באיזה אופן את רוצה לבדוק ולטפל בהפרעה הזאת. 

 

חזרה לראש הדף
 
6. שאלה: אסור לי להשתמש בהורמונים כאמצעי מניעה. האם השיטה הטבעית יכולה להתאים לי?
 
תשובה:
בהחלט כן.  את לא חייבת גלולות כדי לקבל שקט נפשי. השאלה היא האם השיטה הטבעית באמת מתאימה לך מבחינת ערכית, אישית ובאיזה מידה את מסוגלת לסמוך על עצמך ועל מה שגופך משדר. יש הבדל מהותי בין אמצעי חיצונית ו/או תרופתית ובין שיטה פנימית-טבעית. יש הבדל גדול בין הבחירה של שיטה כי היא מתאימה לך ובין בחירה בשיטה מחוסר ברירה (כי אסור לך משהו אחר). בחירה מתוך "אילוצים" לא תעניק שביעות רצון או אחוזי הצלחה הכי גבוהים.(ראי גם תשובה 5).

 

חזרה לראש הדף
 
7. שאלה: אני מיניקה באופן מלא. כיצד השיטה הטבעית יכולה לעזור לי?
 
תשובה: 
שיטת המודעות לפוריות מתאימה ביותר.  לכל אישה בגיל הפריון יש הפרשה טבעית שקשורה למצב הפוריות שלה. לנשים מניקות, יש דפוס בסיסי של הפרשה בלתי פורייה ומתמשכת. הדפוס מורכב מיובש יחסי  ו/או הפרשות יבשות. מגמת אופי ההנקה קובעת את איכות ההפרשה הטבעית.  כל אישה מניקה יכולה לדעת מראש מתי וכאשר הגוף מנסה לבייץ. תהליך זה יתחולל לפני דימום הווסת הראשון.  ללא הדרכה אישית וליווי צמוד, אישה עלולה להיכנס להריון בלתי מתוכנן. למידע נוסף על שילוב שיטות המודעות לפוריות ותקופת אי הפוריות שאחרי הלידה, ראי (מאמר בקישור אי פיריון . לינק לדוגמת טבלא) .

 

חזרה לראש הדף

                                                                   BLMJ ©

 David Harris 


 
8. שאלה: אם אני מיניקה וגם שומרת נידה, איך זה משפיע על השימוש בשיטה הטבעית?
 
תשובה:
  שיטת המודעות לפוריות הנה אמצעי מניעה אידיאלי עבור רוב הנשים בכלל ונשים דתיות בפרט. לקיחת גלולות בתקופה הזאת מיותרת והיא אף גורמת לבעיות כמו דימומים וכתמים וכמובן לבעיות נידה. לזוגות דתיים בעלי היתר (אישור רבני) להשתמש באמצעי מניעה, ישנו חופש רב ביישום השיטה בזמן ההנקה. רבנים רבים ויועצות הלכה מכירים את שיטת, אך לא כולם. אם ברצונך להתייעץ עם גורם הלכתי מוסמך, תוכלי לפנות 
למכון פועה ומכון נישמת .

 

חזרה לראש הדף

 
9.שאלה: אני סובלת הרבה מקנדידה (פטרייה). האם אני יכולה להשתמש בשיטה?
 
תשובה:
נשים רבות נמצאות בסיכון גבוה לפטרייה כתוצאה משימוש יתר באנטיביוטיקה ובגלולות למניעת היריון, בנוסף לתזונה לקויה ולרמת מתח גבוהה מתמיד. אם תרצי להשתמש בשיטת המודעות לפוריות למניעת הריון, ייתכן שתתקשי להבחין בשינויים של ההפרשות הטבעיות לבין אלה שמקורן בפטרייה או דלקת - האחת מכסה/מסתירה את השנייה. אחרי שתלמדי את "שפת ההפרשות" בסדנא ואת חושדת שיש לך פטרייה (קנדידה)/ דלקת, חשוב להיבדק אצל גינקולוג על מנת לבצע משטח וגינאלית ולאשר את האבחון. במידה והתוצאה מאששת את החשד, תוכלי לבחור בין טיפול תרופתי לבין טיפול טבעי (
טיפול טבעי בקנדידה).
 
ישנן נשים הסובלות מן הפטרייה לאורך זמן ללא אבחון נכון וללא טיפול מניעתי. טיפול מוצלח לבעיה ממושכת כרוכה לעיתים בשינוי בתזונה ובאורח חיים . ללא אבחון וטיפול מתאים, עלולה הפטרייה לנדוד לאזורים נוספים בגוף, כגון למעי.
למידע נוסף לגבי תסמינים אופייניים, דרכי אבחון וטיפול שונים . (
לאתר בית רפואה שלמה )
 
במידה ואת רואה הפרשה לא מוכרת ואת מתקשה להיכנס להריון באופן טבעי, גם לקנדידה יש השפעה על תהליך ההפריה. 

 

חזרה לראש הדף

 
10. שאלה: אני רוצה לתכנן את מין התינוק שלי. האם השיטה הטבעית יכולה לעזור?
 
תשובה:
ישנם זוגות המתעניינים בשיטת המודעות לפוריות על מנת להגדיל את סיכוייהם להרות בן או בת באופן טבעי. שיטת המודעות לפוריות היא אחד הכלים בהם אפשר להשתמש למטרה זאת.  יחד עם מידע נוסף על אפיוני הפריה לטובת בנים או בנות, ניתן להגדיל את הסיכויים ב- %20 - 10% לערך (ראי קישור למתכון לבחירת מין העובר).  אך חשוב לציין שלא כל המחקרים מאשרים את יעילות המתכון ושזה שנוי במחלוקת בקרב הרופאים. 

 

חזרה לראש הדף 
 
11 .שאלה: אם המחזורים שלי התחילו לדלג על חודש, האם אני יכולה להיות קרוב לגיל המעבר (מנופוזה). כיצד השיטה הטבעית יכולה לעזור לי ?
 
תשובה:
יכולות להיות סיבות שונות לדילוג של מחזורים. בעזרת בדיקות אולטרה-סאונד ובדיקות דם ניתן להבהיר את המצב. גם אם את נמצאת בתקופת הפרי – מנאפאוז (התקופה לפני הפסקת הווסת), את עדיין פורייה ויכולה להיכנס להריון כי תקופה זאת יכולה להמשיך גם 10 שנים וביטוי אחד שלו הוא דילוגים של הווסת. 
 
ככל שרמת הפוריות יורדת, הביוץ נוטה להיות פחות סדיר ובתדירות משתנה. מעקב אחר שינויים בחום השחר/הגוף הבסיסי, יכול לשקף אם התרחש ביוץ תקין או לא. בנוסף, מעקב אחר מגמת ההפרשה הטבעית מועיל גם כן. נשים רבות תחושנה יובש מתמשך ורטיבות לא סדירה או הפרשה צמיגה/גמישה לאורך זמן. שינויים בדפוסי הדימומים גם הם שכיחים, ותדירותם הופכת רחוקה יותר ויותר זה מזה. מעקב אחר שינויים בצוואר הרחם, יכול לסייע בתקופה זו. במילים אחרות, השיטה הטבעית יכולה לשמש מדד מצוין לשינויים הורמונאליים המתרחשים בשנים לקראת הפסקת הווסת. 

 

חזרה לראש הדף
 
12. שאלה: כגבר, מה עליי לדעת אם בת זוגי מתחילה ללמוד ולהשתמש בשיטה הטבעית?
 
תשובה:
נהדר שאתה מתעניין בשיטה ואולי מוכן להיות שותף בה. אתה יכול להתקרב למחזוריות נשית דרך בת זוגתך שאיתה אתה מפתח אינטימיות. חשוב להבין ש:


1) השיטה מאפשרת סוג חדש של שיתוף פעולה בין בני הזוג.  בת זוגך תשמח אם תפגין סקרנות והתעניינות בשיטה ובה. היא תשמח לקבל תמיכה, עידוד, והקשבה ממך. 
2) מתבקשת תקופת היכרות והתנסות על מנת לתרגל את השיטה ועד קבלת ביטחון עצמי ושקט נפשי. פתיחות וסבלנות הם חלק מתקופה זו.
3) כדי למנוע היריון ברמת ביטחון גבוהה (קרוב ל100%) תקופה הפורייה, הזוג אמור לקחת החלטה ואחריות משותפת: או שיש מין אחר ( ללא חדירה ושפיכה פנימית) ; או המתנה; או יחסים מלאים עם שתי שיטות מחסום (לינק למילון) - במקום ליהנות מ"הרגע" צריך לפנות מקום להקשבה לקצב גוף האישה. כלומר סיפוק מיידי של דחף מיני אינו עולה תמיד בקנה אחד עם השלב במחזור שבו נמצאת האישה. חשוב לכבד ולקבל את גוף האישה. זו התייחסות אחרת מאשר לקיחת גלולות. במידה והייתם בין אלה שחוו ירידה בחשק המיני בגלל הגלולות, צפויה חזרה של התשוקה.

 

חזרה לראש הדף
 
שאלות  של רופאים: 
 
13. שאלה: האם השיטה הטבעית מדויקת יותר מאשר הערכה לבדיקת רוק החדשה?
 
תשובה: 
 קודם, כדאי להסביר כיצד הערכות רוק לבדיקת ביוץ פועלות. במשך כל ימי המחזור (כחודש) שינויים הורמונאליים בגוף האישה משפיעים  לא רק על סימני פוריות שהוזכרו קודם אלא גם על הרוק בפה. בבדיקה במועד הביוץ יש עלייה באסטרוגן שיוצרת תבנית מסוימת של רוק יבש הדומה לכפור על זגוגית של חלון. לפי השפה הרפואית קוראים לתופעה זאת "אפקט השרך" (ferning effect ) . הערכה שאת שואלת עליה מיועדת לנשים שרוצות להיכנס להריון ואינן יודעות מתי הן פוריות או מתי מועד הביוץ שלהן. 
 
נכון להיום אין מחקרים שמראים שהערכה יעילה יותר לכניסה להריון מהר יותר מנשים שאינם משתמשות בהן. הערכות מאוד יקרות ולפי הספרות לא מעט נשים מדווחות על קושי לפענח ולהבחין בשינויים של הרוק על העדשה הקטנה בערכה. בנוסף, כדי לקבל דגימה מהימנה צריכים לחכות שעתיים אחרי האוכל על מנת לבצע את הבדיקה.לכן הדיוק של הבדיקה בספק וחשוב מכל- ערכות רוק אינן מומלצות כשיטה לאמצעי מניעה. 

 

חזרה לראש הדף
  
14. שאלה: האם השיטה הטבעית מומלצת לאישה שסובלת מצניחת רחם?

 
תשובה:   לאישה כזאת קודם מומלץ להיבדק ע"י פיזיותרפיסטית של רצפת האגן
  כדי לאבחן ולטפל בצניחה ותופעות הנובעות ממנה (כגון דליפת שתן ועוד). השיטה מאפשרת מעקב אחרי שלושה סימני פוריות שאחת מהם הוא אפיונים של האזור סביב צוואר הרחם. במידה שלא ניתן לבדוק ידנית את פתיחת צוואר הרחם בשל צניחה קשה, אישה כן יכולה לבדוק את חום הגוף וההפרשה הטבעית שלה כדי לזהות את הימים הפוריים של המחזור. 

  

חזרה לראש הדף  

 

15.שאלה: האם השיטה יעילה לאישה שלוקחת תרופה לאיזון בלוטת התריס ויש לה חום גוף נמוך יחסי?
  

תשובה: מכיוון שלכל אישה יש חום גוף יחסי לעצמה אין שום בעיה לזהות בטבלה עקומה אשר מצביעה על ביוץ והתקופה שאחריה.

 

שאלות ותשובות על השיטה הטבעית (FAM) 

חזרה לראש הדף

כנס שמ"פ 2020
הסבר על חיפוש באתר
פוריות והייטק
תאריכי סדנאות
השיטה הטבעית - מבוא
הכירו את גופכם
היריון כן או לא
מניעת הריון בזמן הנקה
הגישה ההוליסטית
הורדת טבלאות
מילון מונחים
נשים מעל גיל 40
על מיניות האישה
מפת האתר
תודותפוריות הגברפוריות האישהפוריות טבעית

 המידע באתר ניתן כשירות חינוכי לציבור הרחב ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך או תחליף לייעוץ מקצועי.

אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

©   כל הזכויות שמורות למיכל שונברון.

 

- Website by PureSimple -