פוריות בדרך הטבעית
| |
צור קשר | דף הבית
||||

מניעת הריון בזמן הנקה »  מיתוסים על הנקה ופוריות »

 
 
 
 
                                                                   
 
 
1. אישה מניקה אינה מבייצת ולא יכולה  להרות
 
מחקרים מראים כי בכ-70% מהמקרים אישה המניקה באופן מלא ובתדירות גבוהה לא תיכנס להיריון לפני הדימום הראשון או השני לאחר הלידה. זאת כיוון שהביוץ אינו תקין עדיין או שהפאזה הליוטאלית (הימים שבין הביוץ ובין הווסת הבאה, בדרך כלל כשבועיים ימים) קצרה מדי. עם זאת 20% עד 30% מהנשים לאחר לידה מבייצות באופן תקין ועלולות להיכנס להיריון גם בזמן הנקה מלאה ללא שימוש באמצעי מניעה נוסף.
 
 
 
2. כל צורה של הנקה מספקת הגנה בפני הריון
 
לאישה המניקה באופן מלא ורצוף יום ולילה (בהתאם לצורכי התינוק ולא על פי לוח זמנים) סיכויים טובים יותר שהביוץ הראשון לאחר הלידה יתאחר באופן יחסי, עד חצי שנה ויותר לאחר מועד הלידה. לעומת זאת במצב של הנקה חלקית ולא רצופה (נתינת תוספות של מים או תחליפי חלב) המערכת ההורמונלית תדכא פחות באופן יחסי את מנגנון הביוץ והסיכויים שהווסת תופיע מוקדם עולים. עם זאת, בשני המקרים לא ניתן לסמוך על ההנקה לבדה כאמצעי למניעת הריון.
 
 
 
3. אישה מניקה אינה יכולה לדעת מתי תתחדש פוריותה
 
לאחר הלידה ולפני קבלת הווסת הראשונה  אישה יכולה לדעת שהיא שוב פורייה בעזרת מעקב אחר ההפרשות שלה. ה'שיטה הטבעית' מאפשרת לדעת מראש אם יש ניסיון ביוץ ראשון לאחר הלידה ומתי היא צריכה להיזהר כדי לא להרות בטעות. אפשר ללמוד את השיטה אצל מורה מוסמכת. 
 
 
4. 'השיטה הטבעית' אינה יעילה במניעת הריון בזמן הנקה ולפני קבלת הווסת הראשונה
 
בעזרת 'השיטה הטבעית' יכולה אישה ללמוד לעקוב אחר ההפרשות שלה (בעזרת טבלה) ולדעת מראש מתי היא עומדת לבייץ. נשים רבות המניקות באופן מלא (יום ולילה, כל שעה עד שלוש שעות) חוות תקופה ממושכת (לעתים אף חודשים) של יובש יחסי בנרתיק והפרשות לא פוריות. לקראת הביוץ משתנות ההפרשות וניתן לזהות אותן כפוריות. לפיכך אישה מניקה יכולה להשתמש 'בשיטה הטבעית' למניעת היריון בתקופת ההנקה (לעומת שימוש בהורמונים או באמצעים מלאכותיים אחרים). את השיטה יש ללמוד אצל מורה מוסמכת.
  
 
 
5. גלולות על בסיס פרוגסטין (לדוגמת פמוליו וסרזט) יעילות במניעת הריון באותה מידה כמו הגלולה המשולבת (על בסיס אסטרוגן ופרוגסטרון)
 
גלולות על בסיס פרוגסטין בלבד, שאותן נוטלות נשים מניקות באופן יום-יומי וללא הפסקה, בדרך כלל אינן פוגעות בחלב אך עלולות לגרום לאל-וסת ולדימומים. הן מדכאות את מנגנון הביוץ רק ב-50% מהמקרים ולכן יעילות הרבה פחות מן הגלולה המשולבת אשר מדכאות את מנגנון הביוץ.
 
 
 
6. הגורם העיקרי לדחיית הביוץ לאחר הלידה הוא משך תקופת ההנקה
 
למעשה, הגורם העיקרי לדחיית הביוץ לאחר הלידה קשור לתכיפות ההנקה. לצורך העניין, יניקה של שתי דקות כל חצי שעה, יעילה לדחיית מועד הביוץ הראשון יותר מאשר יניקה ממושכת פעם בכמה שעות. הנקה לפי לוח זמנים עשויה לעודד את הגוף לבייץ, כמו גם הפסקה ממושכת בין ההנקות (לדוגמה בלילה).

בתרבויות שבהן התינוק צמוד לאם ויונק לעתים קרובות מאוד ולא לפי לוח זמנים, עשוי הביוץ להתעכב שנה ויותר (טווח הלידות הטבעי בתרבות מסורתית כזו הוא כשלוש שנים בממוצע). בחברה המערבית המודרנית קשה מאוד לאישה להיניק בתכיפות כזו והסיכויים לדחות את הביוץ מעל שנה קלושים ביותר, אף אם היא מניקה מעל שנה.
 
 
 
7. כל דימום לאחר הלידה הוא דימום של וסת
 
בשלושת החודשים שלאחר הלידה רוב רובם של הדימומים קשורים עדיין לתהליך הלידה ולהתכווצויות הרחם. מאוחר יותר, מה שעלול להיראות כדימום של וסת יכול להתרחש גם אם לא היה ביוץ. במידה ומופיעים דימומים לא מוסברים או שאינם מוכרים מאוחר מתקופה זו, מומלץ להיוועץ ברופא.
 
 
ר' גם שרותים ומוצרים – בודקות טהרה
כנס שמ"פ 2020
הסבר על חיפוש באתר
פוריות והייטק
תאריכי סדנאות
השיטה הטבעית - מבוא
הכירו את גופכם
היריון כן או לא
מניעת הריון בזמן הנקה
הגישה ההוליסטית
הורדת טבלאות
מילון מונחים
נשים מעל גיל 40
על מיניות האישה
מפת האתר
תודותפוריות הגברפוריות האישהפוריות טבעית

 המידע באתר ניתן כשירות חינוכי לציבור הרחב ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך או תחליף לייעוץ מקצועי.

אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

©   כל הזכויות שמורות למיכל שונברון.

 

- Website by PureSimple -