פוריות בדרך הטבעית
| |
צור קשר | דף הבית
||||

על השיטה »

 
השיטה הטבעית למניעת היריון ולכניסה להיריון 

 

'השיטה הטבעית'  (FAM – Fertility Awareness Method) היא שיטה שבעזרתה אפשר לחשב במדויק מהם הימים הפוריים במהלך המחזור החודשי. השיטה מתאימה לכל אישה בגיל הפוריות ומאפשרת לימוד מרתק על הגוף ועל מחזור הפוריות. היא נועדה לאפשר להרות או למנוע היריון בלי להשתמש בהורמונים. לפי השיטה, אם אישה מעוניינת להרות היא יכולה לזהות במדויק את הימים הפוריים שלה ולפעול בהתאם. אם איננה מעוניינת להרות היא יכולה להשתמש בשני אמצעי מניעה (כגון קונדום ודיאפרגמה, ספוגית וקוטל זרע) במהלך הימים הפוריים ובשאר הימים לקיים יחסי מין מלאים ללא אמצעי מניעה כלל.
השיטה מבוססת על עובדות מדעיות ועל בדיקות יום-יומיות של השינויים בסימני הפוריות (חום גוף, הפרשות ושינויים בצוואר הרחם) ולכן נחשבת שיטה אמינה (בניגוד לשיטות טבעיות אחרות כמו 'שיטת הלוח', 'שיטת הימים הבטוחים' ו'משגל נסוג') שאינן נחשבות לאמינות. נדרשות מיומנות, התמדה והקפדה על כלליה כדי למנוע היריון לא רצוי. 
 

מניעת הריון טבעית

 BLMJ ©

David Harris

 

היסודות המדעיים של שיטות אלו: 
 
 מחזור הווסת מושפע משני הורמונים עיקריים: אסטרוגן ופרוגסטרון. האסטרוגן אחראי לשינויים המתרחשים בחלק הראשון של המחזור (מהווסת עד הביוץ) והפרוגסטרון אחראי לשינויים המתרחשים בחלק השני של המחזור (מהביוץ ועד הווסת הבאה).

 הביצית הבשלה והמוכנה להפריה חיה בין 10 ל-24 שעות בלבד. לעתים רחוקות מתרחש ביוץ שני תוך 24 שעות מהביוץ הראשון (תאומים לא זהים).

 תאי זרע יכולים לשרוד בגוף האישה עד חמישה ימים (כך שהתקופה הפורייה עשויה להתארך קרוב לשבוע ימים).

 הגופיף הצהוב מפריש את הפרוגסטרון ותוחלת חייו בין 6 ימים ל-12 יום. מכאן שהזמן שבין הביוץ ובין הווסת הבאה הוא כשבועיים.

 אצל כל אישה בריאה אפשר להבחין בשלושה סימני פוריות המשתנים לאורך המחזור: חג"ב (חום גוף בסיסי או חום השחר), הפרשות מצוואר הרחם ושינויים בפתח צוואר הרחם. אפשר לעקוב אחר השינויים בסימנים אלו ולקבוע בעזרתם את תקופת הימים הפוריים. 
 

חזרה לראש הדף 

 
שיטות טבעיות למניעת היריון – הבדלים ביניהן 
 
שיטות למניעת היריון שאינן כוללות החדרת מכשירים, חומרים כימיים או הורמונים לתוך הגוף. ניתן לקיים יחסי מין ללא הגנה במהלך ימי המחזור שאינם פוריים, אך יש להימנע מחדירה ומשפיכה פנימית במהלך ימיה הפוריים של האישה, כלומר הימנעות תקופתית. אחוזי היעילות והאמינות משתנים משיטה לשיטה.

 'השיטה הטבעית' (מודעות לפוריות-Fertility Awareness Method) מבוססת על בדיקה ומעקב יום-יומיים אחר סימני הפוריות (חום גוף בסיסי, הפרשות ושינויים בצוואר הרחם) של אישה במהלך המחזור החודשי שלה. את המעקב מתחילים בכל מחזור מחדש, כך שאפשר לזהות בכל פעם במדויק את הימים הפוריים. השיטה מביאה בחשבון שינויים 'טבעיים' (המחזור אינו בהכרח בעל אותו מספר ימים בכל פעם) כמו גם שינויים הנגרמים בעקבות מתח, מחלה, נסיעה ונטילת תרופות. על פי השיטה ניתן לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה וללא חשש להיריון ברוב ימי המחזור, ואילו בימים המזוהים כפוריים יש אפשרות לשלב שיטות מחסום כגון קונדום, דיאפרגמה או קאפ יחד עם קוטל זרע. אפשר להשתמש בשיטה לזיהוי הימים הפוריים גם כדי להיכנס להיריון. השיטה דורשת מיומנות ודיוק. היא בדוקה ונחשבת בטוחה ואמינה (ר' להלן).

 שיטת הימים הבטוחים / שיטת הלוח מבוססת על חישוב מספרי המביא בחשבון את אורכי המחזורים הקודמים של אישה על מנת לנבא את אורך המחזור הבא ובכללו את הימים הפוריים. חישובים אלו אינם נחשבים אמינים כיוון שחוסר דיוק ביום אחד עלול להביא להיריון לא רצוי. מה גם שהמחזורים מושפעים ממתח, ממחלות, מנסיעות ומנטילת תרופות.

 משגל נסוג הוא משגל ללא שפיכה פנימית. אין לסמוך על השיטה באופן מלא משתי סיבות: ראשית, אם הגבר חווה אורגזמה שעות מספר לפני המשגל, קיימת האפשרות שתאי זרע חיים יהיו נוכחים בצינור הזרע והם עלולים לצאת יחד עם הנוזל המקדים (המופרש זמן רב לפני האורגזמה). שנית, יש סיכוי להיריון גם משפיכה ליד פתח הנרתיק.

חזרה לראש הדף 

 
שיעורי היעילות של 'השיטה הטבעית'
 
באופן תיאורטי ובתנאי מעבדה יעילות השיטה היא כ-99%. באופן מעשי ובתנאי 'שטח' אחוזי היעילות נעים בין 80% ל-95%. תלוי בגורמים האלה: 
 
 מידת הניסיון של המשתמשים. 
 הקפדה על כללי השיטה והבנת יסודותיה. 
 אם בני הזוג נמנעים מיחסי מין במהלך הימים הפוריים או משתמשים בשיטות מחסום. 
 אם שני הזוג שומרים הלכות נידה (לפיהן מקיימים יחסי מין בדרך כלל רק לאחר הביוץ). 
  
סימני הפוריות שעליהם מבוססת 'השיטה הטבעית' 
 
 חג"ב (חום גוף בסיסי או חום השחר) – חום הגוף במנוחה מלאה. הוא נמדד בעזרת מדחום דיגיטלי מיוחד במועד ההשכמה בבוקר. המדידה מאשרת את סיום הביוץ.
 הפרשות מצוואר הרחם – במהלך המחזור החודשי משתנים הנוזלים המופרשים מצוואר הרחם, מבחינת מרקם וחומציות ומהווים אינדיקציה למצב הפוריות. את ההפרשות אפשר לבדוק באופן פנימי או חיצוני.
 פתח צוואר הרחם – משתנה במועד הביוץ בבחינת הגובה היחסי שלו, רכותו וגודלו. אפשר לחוש בהבדלים אלו על ידי מישוש במקום. 

חזרה לראש הדף 

 

                                                           

                                                   She Whose Soul Reflects the Moon  

                                                              Cynthia Aldrich </