פוריות בדרך הטבעית
| |
צור קשר | דף הבית
||||

השיטה הטבעית - מבוא »  מה זו מודעות לפוריות? »

תיאור כללי: 
 
מודעות לפוריות היא מיומנות חיים חיונית המאפשרת לכל אישה (ולבן זוגה) להבין איך הגוף שלה פועל. המודעות לפוריות היא תהליך לימודי / חינוכי, שבו האדם לומד להכיר את שפת גופו. מודעות לפוריות מאפשרת לנשים ולגברים ללמוד בדרך האינטימית ביותר על האנטומיה ועל הפיזיולוגיה המינית שלהם, עם כל מה שקשור במחזור הווסת ובמערכת ההורמונלית המופעלת . הלמידה על הפוריות ועל חוקיות הגוף משמשת לנו כלי כדי לזהות את סימני הפוריות הראשוניים והמשניים, המאותתים לנו מתי "חלון" הפוריות נפתח ומתי הוא נסגר. כל אישה יכולה לראות את פלא הבריאה המתקיים בגופה ולעמוד מקרוב על כל המופלא בו. בכל יום ויום הגוף משדר מידע אמין, מדויק ועכשווי על מצב הפוריות. 

 
כל נערה / אישה שיש לה מחזור וסת, יכולה לצאת נשכרת מההיכרות עם גופה– ללא קשר לאוריינטציה מינית או למצב "משפחתי".

 

BLMJ ©

David Harris

 

מהם סימני הפוריות?
 
חום גוף בסיסי (חום השחר) 


חום גוף בסיסי הוא חום הגוף השרוי במנוחה של מספר שעות. לפני ביוץ, חום הגוף נמוך יחסית. אחרי ביוץ, חום הגוף גבוה יחסית. ההבדל קרוב ל-0.5 מעלות צלזיוס. שינויים הורמונליים (אסטרוגן ופרוגסטרון) הם אלה שמשפיעים על חום הגוף. המדידה נעשית באמצעות מדחום דיגיטלי מיוחד, דרך הפה, במשך דקה, מיד כשמקיצים משנת הלילה ( 
טבלת מודעות לפוריות)


הפרשה מצוואר הרחם ותחושות וגינאליות

 

לכל אישה בגיל הפריון יש הפרשות טבעיות הנראות במהלך רוב ימי המחזור. הפרשות אלו מיוצרות בהתאם לעליות ולירידות של הורמונים בגוף. במשך הימים הלא פוריים של המחזור, ההפרשה הלא פורייה היא דביקה, יבשה, צמיגית וחומצתית. בזמן הימים הפוריים, ההפרשה הטבעית היא רטובה יחסית, מימית, בת מתיחה ובסיסית (ללא ריח). לאחר הביוץ, ההפרשה מתייבשת מחדש. תפקידה של הפרשה פורייה הוא להזין את הזרע בגוף האישה ולסייע לו להגיע לביצית במועד הביוץ. מעט נשים למדו שלא רק שהפרשה זו היא בריאה וטבעית אלא גם חיונית לבריאות, לפוריות ולהפריה. נשים חוות את השינויים של הפרשה טבעית בדרכים ייחודיות, ובניגוד לדעה הרווחת בקרב מקצת הרופאים, אישה אינה זקוקה למיקרוסקופ או לערכת ביוץ כדי להבחין בשינויים הללו ולזהותם.

קישור לתמונת הפרשה

 
סרט על תנועת הזרע בהפרשה פורייה 


סרט על תנועת הזרע בהפרשה לא פורייה

 

חזרה לראש הדף
 
שינויים של צוואר הרחם  


הפתח של צוואר הרחם המחובר לרחם עובר שינויים יחודיים במועד הביוץ. בתקופה הלא פורייה של המחזור, האזור סביב לפתח נמוך (לכיוון הנרתיק), קשה וסגור יחסית. במועד הביוץ, צוואר הרחם עולה במקצת (לכיוון הרחם), ומתרכך. שינוי זה מאפשר לזרעים להיכנס לרחם ולחצוצרות כדי לפגוש את הביצית ולהפרותה. 
 
מאמר לבדיקת עצמית של צוואר הרחם  (אנגלית) תמונות של צוואר הרחם של נשים בגלאים שונים המראות שינויים טבעיים במהלך מחזור הווסת (נמצאות בסוף המאמר).
 


כיצד משתמשים במודעות לפוריות?
 
יש ארבע מטרות עיקריות המשפיעות על אופן השימוש בשיטה:
 
1. לתכנון היריון 
  
 
אישה העוקבת בטבלה מיוחדת אחר סימני הפוריות שלה יכולה לדעת במדויק מתי היא פורייה, מתי היא במועד של ביוץ, אם יש ביוץ ואם המחזור תקין. אצל אישה בריאה, המודעות לפוריות מסייעת להרות בזמן הרצוי. השיטה מתאימה גם לנשים שאין להן מחזור סדיר. מעקב אחר סימני הפוריות יכול לחסוך כסף, תסכולים ועוגמת נפש בכל הקשור לבדיקות פולשניות ולאבחון בעיות פוריות.

שימוש בשיטה מקנה עיתוי מדויק לכניסה להיריון ואישורו ללא בדיקת מעבדה או בדיקה ביתית.

חשוב לציין שנשים המשתמשות בגלולות ורוצות להרות, צריכות פסק זמן (כשלושה חודשים ואף יותר) עד שהגוף חוזר לעצמו ומבייץ באופן עצמאי ותקין. ככל שהשימוש בגלולות ממושך, ייתכן שיארך משך הזמן שנדרש לגוף להתאזן מחדש.
חזרה לראש הדף   

                     
2.  למניעת היריון שיטת (FAM)
 
השיטה הטבעית מאפשרת לאישה / לזוג לזהות את הימים הפוריים של המחזור החודשי. בד בבד השיטה מאפשרת לדעת מתי הימים הלא פוריים כדי ליהנות ממין ללא אמצעי מניעה נוספים.

לזוג המעוניין במניעת היריון, השיטה הטבעית מציעה כמה אפשרויות במהלך הימים הפוריים (כשבוע ימים): 

 • לבלות באינטימיות אחרת, כמו עיסוי חושני ואמבטיה עם נרות.
 • עליהם להשתמש בשתי שיטות מחסום בו זמנית (כמו קונדום וקוטל זרע או ספוגית עם קונדום), בקיום יחסים מלאים, וזאת כדי להבטיח קרוב ל- 100% יעילות ושקט נפשי. בימים הלא פוריים, בני זוג יכולים לקיים יחסים חופשיים לחלוטין.


הערה: זוג שלא רוצה להסתכן בהיריון לא רצוי צריך להימנע כליל מחדירה ומשפיכה פנימית או משפיכה קרוב לפתח הנרתיק. עליהם לקיים אינטימיות אחרת ביחד.

 

 3.  מחזוריות תקינה = הבריאות תקינה 
 
אפיוני מחזור מצביעים על איזון או על חוסר איזון בגוף. סימני הפוריות מעידים על תפקוד תקין של המערכת ההורמונלית. מערכת זו מושפעת מאוד מאורח החיים כמו: מזון ודיאטה, מתח וחרדה, גורמים סביבתיים ומזהמים, פעילות גופנית, שינה ואפילו הדימוי העצמי. הגוף משדר אמת ואינו משקר. כאשר אנחנו מקשיבות לגוף, ניתן ללמוד על מצוקה פנימית. למי שחווה מחזוריות לא יציבה / סדירה או סבל כלשהו, יש מקום לבדוק את הסיבות לכך ולהביא לאיזון חדש. קיים קשר הדוק בין מחזוריות טבעית לבריאות, אך קשר זה סמוי בתרבות שלנו (כאשר נשים רבות כל כך משתמשות בגלולות, התוצאה היא שיתוק של המנגנון המשדר לנו מה קורה בפנים). נשים שעוקבות אחרי סימני פוריותן יכולות לדעת ש"הכול בסדר".

עבור אישה המטופלת ברפואה משלימה בשל בעיות מחזור/ הפרעות הורמונליות המעקב אחר סימני הפוריות מאפשר דיוק בשימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה ועוד. נוסף לכך המעקב מסייע לאישה לדעת אם הטיפול המשלים משפיע.

באמצעות השיטה אפשר לזהות בנקל שינויים אנרגטיים הקשורים לשינויים המחזוריים. יתרון זה מאפשר לאישה לתכנן את לוח הזמנים שלה לפי צרכיה האישיים. המודעות מאפשרת שדרוג באיכות החיים.

חזרה לראש הדף

 
 
4. לאבחון בעיות פוריות ובעיות בריאות מסוימות
 
נשים הבודקות את סימני הפוריות שלהן באמצעות טבלה מיוחדת, מודעות יותר לשינויים חריגים ולתופעות לא תקינות בגופן. מעקב אחר סימני הפוריות יכול להעיד על בעיות שונות:  

 • פגמים בתקופה לאחר הביוץ (התקופה בין הביוץ לווסת הבאה אמורה להיות כשבועיים. אם הזמן קצר מ-11 יום, הדבר יכול להצביע על מהלך לא תקין).
 • הפרשה לא מתאימה לביוץ ולהפריה.
 • הפלה טבעית מוקדמת.
 • בעיות בתפקוד בלוטת התריס.
 • שחלות פוליציסטיות.
 • פוליפים בצוואר הרחם.
 • חסרים תזונתיים.
 • זיהום או פטרייה בשלב ההתחלתי.
 • דימום לא תקין.
 • ביוץ מאוחר או מוקדם מהרגיל.
 • תופעות הקשורות לקדם ווסת (Pre-Menstrual Tension).

שאלון קדם וסת
יומן שבועי קדם וסת
 
 
       חומר זה לא מהווה תחליף להדרכה  מקצועית של השיטה או טיפול מקצועי אחר!
 
 
קישורים נוספים:


משמעות מחזוריות נשית 

שאלות ותשובות על השיטה ומצבים מיוחדים
 
דוגמת טבלה מודעות נשית
 
מילון מונחים
 
תרגילי קיגל
  
תרגיל זוגי להבהרת ערכים 
 
מושגי יסוד של השיטה הטבעית 
 
אבני דרך של השיטה

 

חזרה לראש הדף 

 

כנס שמ"פ 2020
הסבר על חיפוש באתר
פוריות והייטק
תאריכי סדנאות
השיטה הטבעית - מבוא
הכירו את גופכם
היריון כן או לא
מניעת הריון בזמן הנקה
הגישה ההוליסטית
הורדת טבלאות
מילון מונחים
נשים מעל גיל 40
על מיניות האישה
מפת האתר
תודותפוריות הגברפוריות האישהפוריות טבעית

 המידע באתר ניתן כשירות חינוכי לציבור הרחב ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך או תחליף לייעוץ מקצועי.

אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

©   כל הזכויות שמורות למיכל שונברון.

 

- Website by PureSimple -